Nyheter

Världsturismdagen 2025: turism & hållbar omställning
På Världsturismdagen den 27 september 2025 lyfter vi hur temat ”turism och hållbar omställning” gör resandet till en kraft för människor, natur och lokala samhällen, och hur LG Travel omsätter det i praktiken.

Länkhjälp inför resan
Till nytta för våra resenärer har vi samlat länkar till en del webbplatser som vi själva besöker regelbundet.

Månadens restips: Nordirland
Nordirland – karga klippor, vänliga pubar och berättelser som biter sig fast. Från Giant’s Causeway och Bushmills till Titanic Belfast och Gobbins Cliff Path – här ryms naturdrama, historia och härligt stadsliv på bekvämt avstånd. Vi hjälper dig att få ut det bästa av resan.

Tågets tid
Det skrivs och pratas flitigt om tågresor nu, men hittills är det få researrangörer som erbjuder sina kunder arrangerade semesterresor med tåg. Inför 2021 lanserar vi på LG Travel därför en rad annorlunda resor med tåg.
Våra senaste nyhetsbrev
Vill du ha våra nyhetsbrev i fortsättningen? Anmäl dig här nedanför.